ŽHAVĚ A LEPĚ!  |  ŽÁDNÁ RŮŽE ANI KREV NESMÍ PŘIJÍT NAZMAR!  |  PENETRAČNĚ SPOLEČENSKÉ ÚZEMÍ!  |  Lepší než nadívaný kos!  |  Lepší než pražené stehno dalmatinovo!  |  Lepší než filé s houbovou omáčkou!


Boulevard | Mondénní reporty

Mondénní reporty

Šok: Hipsterské peklo zavládlo i na pouhopouhé diskuzi o hipsterech!

16. března 2014 13:30

Že jsou hipsteři peklo, to je jasné snad každému, ale že bude pouhopouhá přednáška na toto společenské témátko k absolutnímu nesnesení, to nečekal ani náš externí všechápavý redaktor Peter Kúdelka. Zatímco kmenová členka redakce olga.cz právě dlela v rodném domě v Mohelnici, tedy daleko od celé pražské „digitální bohémy“, náš externista neváhal nasadit své pohodové psychické rozpoložení a vydal se v Praze „do terénu“. Tedy na přednášku s názvem „Hipsteři jako antikapitalistická subkultura?“ Zde přinášíme jeho exkluzivní report!

Jen anotace události byla smrtící. „Sdružení pro levicovou teorii s mírnou podporou Rosa-Luxemburg-Stiftung vás zve na panelovou debatu. Pojem hipster se dnes používá pro označení kreativní třídy, digitální bohémy či mladých lidí s vysokoškolským vzděláním, žijící postmateriálním životním stylem. Jde o kreativní třídu, bohému či životní styl? Jde spíše o subkulturu nebo o scénu? A má toto prostředí, které je spojené s městskými částmi jako Williamsburg a Bushwick v NYC či Berlin-Mitte, subverzivní, antikapitalistický potenciál? A co Česko?“ Z této věty může normální člověk snad i rozumět jednotlivým slovům, ale v tomto podivném uskupení je nemůže chápat asi vůbec nikdo, mimo lidi za hranicemi sanatoria v Bohnicích.

Pozvánka na akci. zdroj: facebook.com

Ale to, co přišlo na místě, by rozsekalo i masochisty z povolání. Na začátku podivného večera jsme se dozvědeli, jak by měl hipster vypadat, že by měl nosit fancy (čti fency) brýle, poslouchat neposlouchatelnou hudbu a třeba dělat věci jinak, ale jako úplně jinak. Tahle přednáška byla vlastně taky hóóódně jiná, hóóódně hipsterská. Začátek promluvy, celý přečtený z nějakých papírků, by byl ještě omluvitelný, ale to, že se na úvod dostavil jen jeden ze tří panelistů, byl už trochu šok. Další šok se dostavil, když se sotva příchozí panelista ještě ani nedostal ke slovu a už byl politý čajem nějakého pána, který dělal panelistům křoví za stolem.

Panelisté a jejich obecesntvo. foto: Peter Kúdelka

Po dvaceti minutách přišel druhý panelista, pro kterého byl začátek diskuze v 19:00 prý tzv. „moc brzy“. Ale to už přerušoval promluvu panelisty č.1, ke které by člověk potřeboval nějaký automatický překladač dada jazyka, ve kterém byla přednesena. Nebyla řečena ani jedna souvislá věta. Nic. Jen několik tezí prokládaných trapnými minutami ticha. Těch minut bylo tolik, že několik lidí tuhle hromadnou torturu dost nerozdejchávalo. Celý tenhle večer dával smysl asi jako reklamy s Dádou Patrasovou na Semtex.

Za 30 minut jsme nezachytili jedinou smysluplnou větu, nedozvědeli jsme se, co znamenají hesla jako „digitální bohéma“, „subverzivní, antikapitalistický potenciál“nebo „postmateriální životní styl“. Jen jsme museli čumákovat na lidi z nějaké organizace jménem Rosa-Luxemburg-Stiftung, která tuto akci podpořila. Byli jsme moc zvědaví, kdo za touhle absurdní performancí držel finanční záštitu, tak jsme si tuto paní dali do wikipedie. A hele!

wikipedia.org.: Rosa Luxemburg byla významná představitelka evropského soci­alistického a ko­munistického hnutí židovského původu. Jako marxistic­ká teoretička a radikální politička vystupovala postupně za Sociálně demokratickou stranu Království Polska a Litvy, Sociálně demokratickou stranu Německa (SPD), Nezávislou sociálně demokratickou stranu Německa (USPD) a Komunistickou stranu Německa.

Někdo se pokoušel tuhle tzv. „hipsterskou konferenci“ natáčet, třeba se to video jednou dostane mezi lidi a pochopíte vše výše zmíněné. Na adresu „panelistů“ lze říci závěrem jen jednu věc, a to:

Lidičky zlatý, děkuji vám, děkuji Sdružení pro levicovou teorii s mírnou podporou Rosa-Luxemburg-Stiftung, děkuji prostě všem, miloučký quite lovely večírek, lovískuju vás všechny a teď si dám prášeček, abych radši na všechno zapoměl, jinak ještě jednou: lovískuju vás!

~Peter Kudelka~


Olga Path